Mănăstirea Suiești continuă parteneriatul cu Liga Femeilor Creștin Ortodoxe și în anul 2021

27 Ianuarie 2021 / Social

Parteneriatul social-cultural-misionar dintre Mănăstirea Suiești și Liga Femeilor Creștin Ortodoxe din Arhiepiscopia Râmnicului a început în anul 2019 din dorința de a sprijini familiile defavorizate și centrele de copii, cu dizabilități, sau centrle de sprijin pentru bătrâni.

Mănăstirea Suiești a oferit alimente și daruri în cadrul diferitele activități desfășurate în preajma sărbătorilor, dar și cu alte ocazii. Înainte de instaurarea  stării de alertă erau organizate la Mănăstirea Suiești pelerinaje de o zi, la care participau copii și adulți cu dizabilități de la diferite centre. În timpul pelerinajului se desfășurau întâlniri catehetice, mănăstirea oferind, de asemenea, masă caldă și alte daruri.