Parohia Lădești

Cercul pastoral Horezu 3 s-a întrunit la Parohia Lădești

30 Mai 2016 / Administrativ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, luni, 30 mai 2016, s-a întrunit cercul pastoral numarul 3 din Protopopiatul Horezu la Parohia Lădești în biserica parohială cu hramul  "Sfânta Cuvioasă Parascheva".

Întâlnirea a debutata cu săvârșirea Tainei Sfântului Maslu la orele 9.00, după care a urmat prezentarea temei "Educația creștină a tinerilor pentru misiune; importanța prezenței și  participarii tinerilor la viața comunității creștine", susținută de către părintele paroh Dumitru Buleu”.

Părintele a subliniat rolul părinților, al profesorilor și al Bisericii în educarea copiilor și tinerilor pentru ca aceștia să se implice în activitățile comunității creștine și să ajute la păstrarea valorilor morale și a dreptei credințe.