Cerc pastoral la Parohia Mlăceni

4 Octombrie 2017 / Administrativ

Cu binecuvântarea Înaltpresfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în ziua de 3 octombrie 2017, la Parohia Mlăceni din Protopopiatul Călimănești a avut loc întâlnirea preoților din cadrul Cercului Pastoral Loviștea.

Întâlnirea a debutat cu săvârșirea slujbei de Te Deum, după care părintele Popa Neagoe a susținut referatul Lucrarea pastorală, liturgică și misionară a Patriarhului Justinian Marina.

Lucrarea parintelui a fost bine documentată, fiind evidențiate aspecte din viața și activitatea celui de-al treilea patriarh al Bisericii Ortodoxe Române, iar în cadrul dezbaterilor a fost amintită activitatea misionară a patriarhului Justinian Marina pentru păstrarea credinței și unității strămoșești ortodoxe în perioada în timpul comunismului.