Cerc pastoral la Parohia Dăești
Horezu 3

Cerc pastoral la Parohia Dăești

4 Februarie 2016 / Administrativ / Pr. Nifon Dorin Iancu

Joi, 28 ianuarie 2016, la Parohia Dăesti din comuna Popești, județul Vâlcea, s-au întrunit preoții Cercului pastoral Horezu 3, din Protopopiatul Horezu. Această întâlnire a debutat cu Taina Sfântului Maslu și cu un cuvânt de învățătură.

Joi, 28 ianuarie 2016, la Parohia Dăesti din comuna Popești, județul Vâlcea, s-au întrunit preoții Cercului pastoral Horezu 3, din Protopopiatul Horezu. Această întâlnire a debutat cu Taina Sfântului Maslu și cu un cuvânt de învățătură, rostit de părintele Buleu Dumitru de la Parohia Lădești. În partea a doua, părintele paroh Lupescu Nicolae a susținut tema cu titlu Sfântul Ierarh Antim Ivireanu cu suflet de român. Preoții prezenți au subliniat importanța Sfântului Ierarh Antim Ivireanul în istoria și cultura țării noastre, în Eparhia Râmnicului și în Biserica Ortodoxă Română, prin scrierile și exemplu vieții sale sfinte și prin predicile sale pline de învățături ziditoare de suflet.