Congresul Tinerilor Ortodocsi

Congresul Tinerilor Ortodocsi, la a XII-a ediție

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului şi prin coordonarea Sectorului de Învăţământ şi activităţi cu tinerii din cadrul Arhiepiscopiei, în data de 28 mai 2016, un grup de tineri ai Parohiei Valea Bisericii, Orleşti, însoţiţi de părintele paroh, Sîia Luca-Georgian au reprezentat tineretul creştin-ortodox din cuprinsul Arhiepiscopiei Râmnicului la sesiunea de activităţi liturgice şi educaţional-culturale ale Congresului Tinerilor Ortodocşi din Mitropolia Olteniei, ediţia a XII-a în localitatea gorjana, Poiana.

Cu binecuvântarea şi participarea Înaltpreasfințitului Părinte Irineu, Mitropolitul Olteniei, cei peste 200 de tineri au participat în dimineaţa zilei la Sfânta Liturghie, iar apoi au mers în Procesiune până pe colina din apropierea sfintei biserici, la Castelul Roşianu. Tema celui mai important eveniment catehetic din Oltenia a fost "Educaţia creştină a tinerilor în familie,şcoală şi societate" a fost supusă dialogului dintre preoţi sau profesori cu tinerii împărţiţi pe 8 grupe de lucru. Esenţa educaţiei religioase este "Cunoaşterea Adevărului, a Cuvântului ziditor care este Domnul nostru Iisus Hristos, fapt ce ne va face liberi şi împliniţi în iubirea lui Dumnezeu şi a semenilor", a subliniat în cuvântul său de învăţătură ÎPS Părinte Mitropolit.

Fiecare grupa de lucru şi-a desemnat un raportor din rândul tinerilor care a prezentat apoi în plen concluziile temei menţionate, având ca suport al dialogului textul Sf. Apostol Pavel din epistola către Efeseni, cap. 6, 1-14, având drept îndemn cuvintele: "Staţi deci tari, având mijlocul vostru încins cu adevărul şi imbracandu-va cu platoşa dreptăţii".

Programul zilei a continuat cu manifestări culturale, poezie şi muzică populară susţinute de tinerii prezenţi şi moderate de Diac.Ovidiu Cuncea. Astfel, scopul întâlnirii din acest an a tinerilor ortodocşi a fost atins: Dezvoltarea abilităţilor liderilor grupurilor parohiale de tineret din Mitropolia Olteniei de a iniţia activităţi de voluntariat, educative şi culturale în parohie.