Procesiune în Parohia Pietrarii de Sus

1 Aprilie 2019 / Învățământ

Parohia Pietrarii de Sus, comuna Pietrari, Protopopiatul Râmnicu-Vâlcea, a organizat duminică, 31 martie, o procesiune cu Sfânta Cruce.

„În Duminica a 3-a din Postul Mare, când este cinstită Sfânta Cruce, la biserica Parohiei Pietrarii de Sus a avut loc cea de a doua procesiune din acest post. Însoțit de preotul Viorel Diaconu și credincioșii prezenți, în sunetul clopotelor și al toacei și având înainte mai mulți purtători de cruci, prapuri, icoana Învierii Domnului, am mers în procesiune în jurul locașului de cult. În timpul procesiunii a fost cântat troparul Sfintei Cruci, iar la fiecare oprire dimprejurul bisericii au fost rostite ectenii și rugăciuni. La finalul procesiunii, a fost rostit un cuvânt de învățătură despre cinstirea Sfintei Cruci”, a precizat părintele paroh Viorel Constantin Diaconu.