Elevii Școlii Gimnaziale Șerban Vodă Cantacuzino din Călimănești au colindat la Biserica Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil

16 Decembrie 2019 / Învățământ

Elevii Școlii Gimnaziale Șerban Vodă Cantacuzino din Călimănești, însoțiți de profesorii coordonatori, au susținut duminică, 15 decembrie, un concert de colinde la Biserica Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil. Așa cum este tradiția, colindatul elevilor începe în pragul sfintelor sărbători la biserică, unde cei mici aduc vestea cea bună a Nașterii Mântuitorului Hristos.

„Colindele  subliniază timpul Bisericii ca actualizare a actului Întrupării Fiului lui Dumnezeu, dar şi faptul că pentru noi creştinii Hristos Se naşte în ieslea sufletelor noastre în sens duhovnicesc, de fiecare dată când ne pregătim cu rugăciune, post şi fapte bune. Scopul venirii Domnului în lume este mântuirea neamului omenesc şi a întregului cosmos, deschiderea uşilor Împărăţiei cerurilor şi omorârea morţii şi biruinţa asupra vrăjmaşului diavol: Raiul cel închis, azi iar s-a deschis / Şarpelui cumplit capul s-a zdrobit / Şi strămoşii iară prin Sfânta Fecioară, iar s-au înnoit”,  a subliniat părintele Petre Iulian Lixandra în cuvântul rostit la finalul concertului.

În semn de recunoștință, preoții Petre Iulian Lixandra și Efrem Ovidiu Stanciu au oferit colindătorilor daruri.