,,Săptămâna voluntariatului" la Parohia Roești

12 Decembrie 2023 / Social

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în perioada 5-11 decembrie 2023,  la Parohia Roești, a avut loc o acţiune social-filantropică, intitulată ,,Săptămâna voluntariatului".

Parohia Roești cu sprijinul colectivului de elevi și profesori de la Școala Gimnazială lon C. Constantinescu, din Cueni-Roești, a colectat diverse alimente ce au fost distribuite ulterior bătrânilor din comunitate.
„Colaborarea dintre Biserică și Școală s-a dovedit a fi un bun exemplu de întrajutorare pentru membrii comunității noastre, cei mai mulți fiind istoviți de boală și singurătate. Pe lângă bucuria prilejuită de micile daruri am reușit să aducem în sufletele celor vârstnici zâmbete și speranță”, a transmis părintele paroh Dănăilă Chiriac Alexandru Ionuț.