acțiuni sociale

• Proiectul „Dăruiește bucurie în comunitate” continuă

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie, Sectorul Social Filantropic al Arhiepiscopiei Râmnicului, cu sprijinul Mănăstirii Suiești, a oferit în cadrul Proiectului „Dăruiește bucurie în comunitate” pachete cu alimente de bază pentru susținerea mai multor familii din Râmnicu-Vâlcea, care, potrivit anchetelor sociale întocmite, nu dispun de posibilități financiare.

22 Aprilie 2024
  • Proiectul „Dăruiește bucurie în comunitate”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie, Sectorul Social-Filantropic al Arhiepiscopiei Râmnicului, a organizat o acțiune de întrajutorare a mai multor familii aflate în dificultate din localitatea Colonie Nuci, județul Vâlcea.

22 Martie 2024
  • Întâlnire catehetică la Parohia Târg - Horezu

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, membrii centrului de zi „Dreptul Simeon" din cadrul Parohiei Târg – Horezu, s-au reunit înaintea Duminicii Izgonirii lui Adam din Rai, pentru o dezbatere cu folos duhovnicesc.

18 Martie 2024
  • „Dăruiește celor de lângă tine!" – activitate social-filantropică la Parohia Berești

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Arhiepiscop Varsanufie, Parohia Berești în colaborare cu Sectorul Social-filantropic al Arhiepiscopiei Râmnicului, a implementat, în data de 25 februarie 2024, proiectul de întrajutorare a unor familii cu o situație socială dificilă, intitulat „Dăruiește celor de lângă tine!".

27 Februarie 2024
  • 150 de copii au primit pachete cu hrană și dulciuri din partea Arhiepiscopiei Râmnicului

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie, Centrul de Consiliere și Informare ,,Doamna Maria Brâncoveanu” al Arhiepiscopiei Râmnicului, al cărui prim scop este sprijinul femeilor însărcinate și familiilor aflate în dificultate, a oferit pachete cu Borcănele cu gustare HIPP, suc natural, iaurt cu fructe și batoane cu fructe muslii, pentru copiii proveniți din familii defavorizate din județul Vâlcea.

1 Februarie 2024
  • Hrană caldă pentru persoanele aflate în dificultate

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie, Sectorul Social al Arhiepiscopiei Râmnicului, prin implicarea Paraclisului Arhiepiscopal „Nașterea Domnului” din cartierul Ostoveni, a desfășurat o acțiune de întrajutorare ce a constat în acordarea a 40 de porții cu hrană caldă, pentru persoanele ce figurează pe lista familiilor vulnerabile din municipiul Râmnicu-Vâlcea.

29 Ianuarie 2024
  • Sprijin financiar în valoare de 24.900 lei acordat de Arhiepiscopia Râmnicului pentru efectuarea unui tratament de specialitate și achiziționarea unei proteze

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Sectorul social al Arhiepiscopiei Râmnicului, a acordat domnului B.V. în vârstă de 57 de ani, un sprijin financiar, în cuantum de 24.900 lei, necesar pentru efectuarea unui tratament de  specialitate și achiziționarea unei proteze, fiind diagnosticat cu Gangrenă umedă picior stâng bont de amputație gambă stângă, AMI STD IV LERICHE FONTAINE, SEPSIS, Htae std II, regurgitrare mitrală, regurgitrare tricuspidiană, Boala Parkinson, Diabet zaharat tip II insulinonecesitant, polineuropatie periferică, boala renală cronică, obezitate grd. II,Tiroidă, conform documentelor medicale atașate la dosar.

19 Ianuarie 2024
  • ,,Săptămâna voluntariatului" la Parohia Roești

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în perioada 5-11 decembrie 2023,  la Parohia Roești, a avut loc o acţiune social-filantropică, intitulată ,,Săptămâna voluntariatului".

12 Decembrie 2023
  • Proiectul social „Sfântul Ierarh Nicolae în mijlocul copiilor!” inițiat de Parohia Frâncești I

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului și la inițiativa Biroului de Asistenţă Socială al Protoieriei Râmnicu-Vâlcea, Parohia Frâncești I a derulat în comunitate activitatea socială, intitulată „Sfântul Ierarh Nicolae în mijlocul copiilor!”.

11 Decembrie 2023
  • Activitate social-umanitară și educativ-religioasă realizată de Parohia Râureni, intitulată generic „Atelierul lui Moș Crăciun”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului și sub îndrumarea Biroului de Asistenţă Socială al Protoieriei Râmnicu-Vâlcea, luni 4 decembrie 2023, Parohia Râureni a desfășurat o activitate educativ-religioasă și social-umanitară dedicată micilor creștini proveniți din mediile defavorizate.

7 Decembrie 2023
  • Daruri de „Moș Nicolae” oferite de Liga Femeilor Creștin-Ortodoxe din Arhiepiscopia Râmnicului

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în ziua prăznuirii Sfântului Nicolae - ocrotitorul copiilor, a fost adusă o mare bucurie preșcolarilor de la Grădinița din Cernișoara.

7 Decembrie 2023
  • Proiectul „Bucuria de a dărui”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Parohiile Amărăști și Nemoiu, în parteneriat cu Școala Gimnazială Amărăști, au adus o mare bucurie în ajun de „Moș Nicolae”, celor peste 80 de copii, de toate vârstele, care învață în cadrul școlii.

5 Decembrie 2023