Proiectul social „Sfântul Ierarh Nicolae în mijlocul copiilor!” inițiat de Parohia Frâncești I

11 Decembrie 2023 / Social

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului și la inițiativa Biroului de Asistenţă Socială al Protoieriei Râmnicu-Vâlcea, Parohia Frâncești I a derulat în comunitate activitatea socială, intitulată „Sfântul Ierarh Nicolae în mijlocul copiilor!”.

Parohia Frâncești I s-a alăturat proiectului Protoieriei Fii om bun de Crăciun! și împreună cu membrii Consiliului Parohial, au derulat în comunitate activitatea „Sfântul Ierarh Nicolae în mijlocul copiilor!”.
Cu această ocazie, 20 de copii proveniți din familii vulnerabile ale parohiei au primit cadouri după săvârșirea slujbei Sfintei Liturghii din ziua de 6 decembrie 2023. Evenimentul a fost deosebit de emoționant, deoarece Sfântul Nicolae este și ocrotitorul sfântului lăcaș, iar copiii s-au putut bucura de hramul bisericii alături de credincioșii parohiei.
Activitatea de pregătire a cadourilor s-a desfășurat în zilele premergătoare sărbătorii Sfântului Nicolae, sub atenta coordonare a preotului paroh Ionuț Rădulescu și cu sprijinul credincioșilor dornici de a săvârși fapte bune în acestă perioadă a postului Nașterii Domnului.