Activități catehetice la Parohia Călimănești II

19 Februarie / Învățământ

În Duminica a XVII-a după Rusalii, numită și Duminica Femeii Cananeence, membrii Centrului de creație „Maria-Alina Preoteasa” al Parohiei Călimănești II, au desfășurat o serie de activități catehetice, având ca temă principală: simbolismul salutului creștin „Doamne ajută!”.

Astfel, cei mici au aflat că aceste două cuvinte reprezintă rugăciunea femeii cananeence, adresată Mântuitorului Hristos.
Mai mult decât atât, expresia „Doamne ajută!” a devenit salutul creștinilor, prin care, cei ce îl rostesc cer ajutorul lui Dumnezeu, nu doar pentru ei, ci şi pentru persoanele pe care le întâlnesc în drumul lor.
„Întâia cerere de ajutor adresată Mântuitorului Hristos de femeia cananeancă, „Miluieşte-mă, Doamne!” sau „Doamne miluieşte!”, a devenit respiraţia fiecărui creştin care are o viaţă duhovnicească aleasă, fiind cea mai scurtă, mai complexă, și mai des întrebuințată rugăciune în cântările Bisericii. Prin această rugăciune, creștinii cer mila lui Dumnezeu, iar mila lui Dumnezeu izvorăște din iubirea mântuitoare și vindecătoare a Domnului. Laolaltă, cele două rugăciuni „Doamne miluieşte!” și „Doamne ajută!”, au devenit foarte frecvente şi populare în spiritualitatea creştină. Așadar, Doamne ajută tuturor!”, a transmis părintele paroh Iulian Lixandra.