Cercul pastoral-misionar Budești

12 Iulie / Administrativ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Parsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, joi, 11 iulie, la Parohia Bercioiu din Protoieria Călimănești, a avut loc întâlnirea preoților din cadrul Cercului pastoral-misionar Budești.

Întâlnirea prezidată de părintele protopop Nicilae Moga, a debutat cu săvârșirea slujbei de Te Deum, după care, părintele paroh Frunzescu Dragoș a susținut referatul cu tema: „Asumarea suferinței și încrederea în voia Lui Dumnezeu, ca mijloc de vindecare a omului", unde a subliniat faptul că: „prezența suferinței în viața omului este o taină ascunsă în înțelepciunea și iubirea Lui Dumnezeu, așa cum în suferința primită de Fiul stă ascunsă iubirea cea mare a Lui Dumnezeu-Tatăl față de lume (Isaia LIII, 3-6). Dacă pentru cel bolnav, suferința este din voia Lui Dumnezeu, atunci voia Lui este în noi și ne ușurează durerea, pentru că El duce greutatea bolii”.
La finalul întâlnirii s-au dezbătut diferite probleme administrative și pastorale, privind intensificarea activităților catehetice și misionare în parohii, găsindu-se împreună soluții pentru rezolvarea multor provocări apărute în societatea contemporană.