Elevii din Lăcusteni în pelerinaj la mănăstirile din Ahiepiscopia Râmnicului

18 Decembrie 2017 / Învățământ

Reafirmând rolul pelerinajului  în formarea  spirituală și culturală a tinerilor, doamna profesoară de religie Ana Lavinia Stoica a inițiat o serie de pelerinaje la care participă elevi  de la Școala Gimnazială  Lăcusteni însoțiți de doamna educatoare Țâru Mădălina.

„Încununăm sfârșitul Postului Nașterii Domnului  împreună cu elevii  claselor a V-a și a VI- a printr-un pelerinaj la mănăstirile Hurezi, Bistrița, Surpatele și Dintr-un Lemn. În cadrul pelerinajului, elevii au vestit Nașterea Domnului prin colindele tradiționale de care s-au bucurat maicile, care, în semn de recunoștință, i-au răsplătit cu daruri. Primirea călduroasă au bucurat inimile copiilor, iar prezentarea istoriei, activității culturale și duhovnicești din mănăstiri i-au impresionat profund. Pe această cale mulțumim maicilor de la Mănăstirea Bistrița pentru cele 120 de cadouri ce au fost oferite tuturor copiilor de la Școala Gimnazială Lăcusteni, dar și maicilor de la mănăstirile Surpatele și Dintr- un Lemn”, a precizat doamna profesoară de religie Ana Lavinia Stoica.