Școala de Vară „Sfântul Evanghelist Luca” la Parohia Valea Bisericii

14 Iulie 2016 / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin coordonarea Sectorului Învăţământ şi Activităţi cu Tineretul, în Parohia Valea Bisericii din localitatea Orleşti, în perioada 5 - 31 iulie 2016, se desfăşoară Şcoala de Vară „Sfântul Evanghelist Luca”.

Activitățile Școlii de Vară sunt coordonate de către profesori şi studenţi din România şi din Franţa. Cei 70 de copii şi tineri participanți provin din mai multe comunităţi: Orleşti, Scundu, Ionești şi Drăgăşani. Astfel, la iniţiativa părintelui paroh Sîia Luca-Georgian şi a domnului Zaharia Dragoş-Teodor, profesor de limba și literatura română, s-a încheiat un protocol de colaborare în educaţie şi voluntariat cu tinerii între Parohia Valea Bisericii - Orleşti,  Parohia Blejani - Scundu, Parohia Ionești II, Școala Gimnazială Orleşti, Școala Gimnazială Scundu, Școala Gimnazială Ionești, World Vision România Biroul Zonal Vâlcea, Asociația Hrană pentru trup şi suflet și primăriile din localităţile menţionate.

Proiectul educațional a debutat la căminul cultural din localitatea Orlești prin participarea profesorilor și tinerilor la slujba de Te Deum săvârșită de preoţii Sîia Luca-Georgian, Mihai Sorin şi Diaconu Constantin. Desfășurată în contextul Anului omagial al educaţiei religioase a tineretului creştin-ortodox, Școala de Vară „Sfântul Evanghelist Luca” reafirmă necesitatea conlucrării dintre Biserică, familie, școală și autorități locale în educarea tinerilor.

Programul Şcolii de Vară se desfăşoară în bisericile parohiilor şi în şcolile partenere. Tinerii participă la ateliere de pictură, activități de catehizare, lecţii de limba română, matematică, limba engleză şi limba franceză, cor, ansamblu şi meşteşuguri tradiţionale, lecţii de chitară, dezvoltare personală şi comunicare, sport şi jocuri de echipă. La finalul proiectului, copiii și tinerii vor participa la un pelerinaj tematic la mănăstirile Turnu şi Stânişoara.