Activități social-educaționale la Centru de zi de la Vlădești

28 Octombrie 2019 / Învățământ

Parohiile Vlădești-Țânțulești și Vlădești, Protoieria Râmnicu-Vâlcea, în baza recentului Protocol de colaborare, au organizat noi acțiuni social-educaționale pentru beneficiarii Centrului de zi pentru îngrijirea copiilor aflați în situație de risc social de la Vlădești.

„Centrul este un real ajutor pentru beneficiarii săi, și anume 15 copii care sunt sprijiniți în cadrul Centrului de doamna coordonatoare Loredana Ghigeanu, dimpreună cu doamnele Gabriela Georgescu - psiholog, Elena Ungureanu și Elena Tanea.  În acest centru, copiii află, după orele de școală, nu doar o masă caldă, ci mai ales afecțiune, adăpost și ajutor în pregătirea temelor. De aceea, a fost încheiat recent un protocol de colaborare între parohiile Vlădești-Țânțulești și Vlădești cu Centrul de zi pentru îngrijirea copiilor aflați în situație de risc social de la Vlădești pentru sprijinirea efortului de educare a copiilor defavorizați social, prin distribuirea de rechizite școlare și articole vestimentare, dar și de consiliere duhovnicească din partea noastră a slujitorilor. Centrului de zi pentru îngrijirea copiilor aflați în situație de risc social de la Vlădești furnizează servicii sociale din anul 2016, fiind construit și amenajat prin strădania domnului primar Adrian Cosac. Împreuna lucrare a Administrației locale și a Bisericii în folosul obștesc întărește și la Vlădești o mai veche tradiție”, a precizat părintele Ciprian Sîrbu.

În demersul părintelui Sîrbu s-au alăturat preoții Constantin Stănescu și Marius Moscalu.