Manifestări spirituale şi culturale în Parohia Mădulari din Protoieria Drăgăşani

27 Martie 2017 / Învățământ

Vineri, 24 martie 2017, în Parohiaa Mădulari din Protoieria Drăgășani, a avut loc cea de-a patra editie a manifestării culturale ,,Anul nou de primăvară”.

Activitatea a fost desfășurată de Centrul  Județean pentru Promovarea si Conservarea Culturii Tradiționale Vâlcea, în parteneriat cu Parohia Mădulari și Biblioteca Mădulari și a purtat în acest an denumirea de ,,Ziua tradiției la Mădulari”.

La acest simpozion au luat parte cadrele didactice ale Școlii Gimnaziale Mădulari, elevii Școlii şi locuitori ai comunei. În deschiderea evenimentului, după rostirea rugăciunii, Părintele Ionuț Sichigea a vorbit despre tradiţiile şi obiceiurile creștine legate de perioada Postului Paștelui, iar doamna Amalia Boari, șef birou „cercetare-valorificare” la Centrul Județean pentru Promovarea şi Conservarea Culturii Tradiționale Vâlcea, a făcut o paralelă între obiceiurile creştine şi cele pagâne legate de această perioadă. În încheiere, membrii ansamblului de dansuri populare ,,Strugurel de Mădulari”, sub îndrumarea doamnei bibliotecar Cojocaru Carmen, au prezentat sceneta ,,Păresimi” din traditia populară locala şi un mic program de dansuri populare tradiționale specifice zonei.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, sub îndrumarea Sectorului de Învățământ și Activități cu tinerii, sâmbată, 25 martie, la Parohia Mădulari, Protoieria Drăgășani, după săvârşirea Sfintei Liturghii, s-a oficiat și Taina Sfântului Maslu, la finalul căreia Părintele Paroh Sichigea Daniel Ionuț a sustinut cateheza ,,Sfintele Taine - esență a învățăturii crestine”.