Sfinții Mari Împărați și întocmai cu Apostolii, Constantin și mama sa Elena
Biserica Sf. Constantin și Elena din Râmnicu-Vâlcea

Cinstirea Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena în Arhiepiscopia Râmnicului

20 Mai 2022 / Viața Eparhiei

Evlavia poporului român pentru Sfinții Împărați Constantin și Elena s-a manifestat  prin ctitorirea a numeroase biserici de către domnitori evlavioși sau ierarhi, stareți și preoți de mir sau boieri.

Cinstirea acordată celor întocmai cu apostolii de către Sfântul Constantin Brâncoveanu s-a manifestat prin împlinirea, într-o varietate de forme de exprimare a cultului celor doi mari apărători ai credinţei, încununată prin ctitoria bisericii Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena a Mănăstirii Hurezi. La biserica Mănăstirii Hurezi apar pentru prima dată în istoria artei iconografice munteneşti scene din viaţa Sfântului Constantin, cu reluarea într-o formă asemănătoare tablourilor votive a icoanei celor doi aflători ai crucii, în naosul bisericii.

Sublimitatea modului în care se manifesta veneraţia Sfântului Voievod pentru Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena este exprimată, deplin chiar, în icoana de pe catapeteasma Paraclisului Naşterea Maicii Domnului, în care ctitorii sunt reprezentaţi îngenunchiaţi, împreună cu primii trei băieţi, la baza crucii susţinută de sfinţii ocrotitori. Tema va fi reluată și în icoana hramului din biserica mare.

În aceeași perioadă, în anul 1696, la Snagov se publica Orânduiela slujbei Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena, iar Sfântului Martir Ştefan Brâncoveanu alcătuiește Cuvânt panegiric la Marele Constantin, lucrare publicată de către Sfântul Ierarh Martir Antim Ivireanul la Bucureşti în 1701. În scriptoriul Mănăstirii Hurezi a fost copiat Panegiricul închinat SfinţilorÎmpăraţilor Constantin şi Elena, alcătuit de patriarhul Eftimie de Târnovo.

Lucrarea ctitoricească a Sfântului Voievod Martir Constantin Brâncoveanu a devenit model pentru multe comunități monastice și parohiale din Arhiepiscopia Râmnicului care își sărbătoresc la data de 21 mai sfinții ocrotitori:

• Biserica cu hramul Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena din Municipiul Râmnicu-Vâlcea, cartierul Ostroveni, Protopopiatul Râmnicu-Vâlcea.
  • Biserica cu hramul Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena din Municipiul Râmnicu-Vâlcea, cartierul Râureni, Protopopiatul Râmnicu-Vâlcea.
  • Biserica cu hramul Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena din Parohia Vlăduceni,  localitatea Păușești- Măglași, Protopopiatul Râmnicu-Vâlcea.
  • Biserica cu hramul Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elenadin Parohia Urși, sat Urși, comuna Stoilești, Protopopiatul Râmnicu-Vâlcea.
  • Biserica cu hramul Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena din Parohia Dăniceni, localitatea Dăniceni, sat Bădeni, Protopopiatul Râmnicu-Vâlcea.
  • Biserica de lemn cu hramul Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena din incinta Muzeului Satului Vâlcean de la Bujoreni, Protopopiatul Râmnicu-Vâlcea.
  • Biserica cu hramul Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena din Parohia Poiana, localitatea Perișani, Protopopiatul Călimănești.
  • Biserica cu hramul Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena din Parohia Ciunget, localitatea Malaia, Protopopiatul Călimănești.
  • Biserica cu hramul Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena din Parohia Geamăna-Buciumeni, localitatea Drăgoești, Protopopiatul Drăgăşani.
  • Biserica cu hramul Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena din Parohia Șușani, localitatea Șușani, Protopopiatul Drăgăşani.
  • Biserica cu hramul Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena din incinta Spitalului Municipal Drăgăşani, Protopopiatul Drăgăşani.
  • Biserica cu hramurile Sfântul Mare Mucenic Dimitrie Izvorâtorul de Mir şi Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena din Parohia Bălteni, Protopopiatul Horezu.
  • Biserica cu hramul Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena din Parohia Grădiştea, localitatea Grădiștea,Protopopiatul Horezu.
  • Biserica cu hramul Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena din Parohia Greci, localitatea Mateești, Protopopiatul Horezu.
  • Biserica cu hramul Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena din Parohia Stoenești, localitatea Stoenești, Protopopiatul Horezu.