Eşti aici

Parohia Greblești
Parohia Greblești
Parohia Brezoi I
Parohia Brezoi I
Parohia Greblești
Parohia Greblești
Ziua Internaţională a Copilului
Ziua Internaţională a Copilului
Ziua Internaţională a Copilului
Ziua Internaţională a Copilului
Ziua Internaţională a Copilului
Ziua Internaţională a Copilului

1 iunie - Ziua Copilului

2 Iunie 2016 / Învățământ

Miercuri, 1 iunie 2016, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul, Protopopiatul Călimăneşti a desfăşurat mai multe activităţi menite să cinstească Ziua Internaţională a copilului.

 

În fiecare an, în prima zi de vară este celebreată Ziua Internaţională a Copilului, prilej de a sărbătorii cea mai frumoasă perioadă din viaţa fiecărui om - copilăria, de a oferi sprijin copiilor, de a aprecia şi iubi copiii şi de a promova bunăstarea copiilor din toată lumea.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop, ziua de 1 iunie a fost sărbătorită și la Parohia Greblești prin diverse activități cu copiii. Aceștia au primit de la părintele Nicolae Daniil Negoescu daruri, apoi prin bunăvoința doamnei educatoare Negoescu Angelica și a domnului învățător Anicescu Aurel de la Școala Gimnaziala Câinenii Mari - Greblești au realizat desene pe asfalt, au cântat, au recitat poezii și au jucat diverse jocuri cu mingea. 

La Parohia Brezoi I, Pr. Prof. Chima Vasile Marian a desfăşurat o activitate în cadrul căreia copiii au primit cuvântul de învăţătura al Părintelui Arhiepiscop, diferite mesaje cu prilejul acestei zile și daruri.

1 iunie - Ziua Internaţională a Copilului, este ziua în care revenim cu toţii la momentele tandre şi plăcute ale copilăriei inocente, alături de generaţia în creştere. Este ziua în care încercăm încă o dată să conştientizăm, că interesul pentru copil trebuie să fie  unul prioritar şi că, toţi copiii au nevoie de sprijinul şi atenţia noastră zi de zi.

 

 

 

Alte articole despre: