Cercul Pastoral Horezu II s-a întrunit la Parohia Tomșani

17 Februarie 2018 / Administrativ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, vineri, 16 februarie, a avut loc prima întâlnire din acest an a preoților arondați Cercului pastoral misionar Horezu II.

Lucrările s-au desfășurat la Biserica Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil Parohiei Tomșani  și au debutat cu slujba de Te Deum. În continuare, părintele Constantin Ionescu a susținut tema ,,Unitatea de credință, temelia a unițății Bisericii”, subliniind că „ Sfântul Maxim Mărturisitorul prezintă unitatea deplină ce se realizează între credincioși și Hristos prin împărtășire ca pregatire de unitatea ce se realizează treptat între credincioși și Dumnezeu, între gândurile lor și Rațiunea divină, în cursul întregii Liturghii. Evanghelia, Simbolul cre­dinței mărturisit în comun, sunt momente importante în această înain­tare în unitate. Unitatea prin Sfânta Împărtășanie nu vine ca o esență fizică comună în cei ce se împărtășesc, sau între ei, ci ca o încoronare a unității spirituale de gânduri și de iubire, spre care au crescut credin­cioșii prin Duhul Sfânt, rugând în comun pe Dumnezeu, lăudându-L în co­mun, mărturisind în comun aceeași credintă, aducând ofranda comună a Pâinii și a vinului. Ei s-au pregătit pentru a fi un „trup și un Duh" cu Hristos”.