Cerc pastoral la Parohia Scăuieni, Protopopiatul Călimănești

23 Septembrie 2017 / Administrativ

Cu binecuvântarea Înaltpresfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în ziua de 21 septembrie, la Parohia Scăuieni din Protopopiatul Călimănești a avut loc întâlnirea preoților din cadrul Cercului Pastoral Călimănești.

Întâlnirea la care a fost prezent Părintele Protoiereu Nicolae Ceaușu, a debutat cu săvârșirea slujbei de Te Deum, după care părintele Nicolae Udrea a susținut referatul cu tema Opera misionar-pastorală a Patriarhului Justinian.

„Lucrarea a fost documentată și elocvent susținută, prezentând riguros și temeinic această latură a activității Patriarhului Justinian, fiind apreciată de auditoriu. De asemenea, au avut loc discuții și frumoase evocări ale activității și operei patriarhului, iar la final au fost prezentate diverse proiecte misionare desfășurate în parohii dar și programele educative și sociale organizate în cadrul Protoieriei Călimănești”,  a precizat Părintele Protoiereu.