Rugăciune și consiliere pentru vârstnici în Parohia Ionești II

6 Martie 2017 / Social

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Ramnicului, în cadrul Centrului Social „Sf. Nicolae” de la Parohia Ionești II, în  perioada Postului Mare se desfășoară o serie de întâlniri între preotul paroh Diaconu Constantin, medici, profesori, psihologi, elevi, și persoane vârstnice singure și neajutorate care prezintă un nivel ridicat de sensibilitate în fața singurătății și a lipsei de comunicare.

Prima întâlnire a fost organizată la biserica parohială în data de 2 martie după săvârșirea Sfintei Liturghii a Darurilor și Sfântul Maslu. În cuvântul de învățătură împărtășit, părintele paroh a  evidențiat faptul că rugăciunea reprezintă calea de a vorbi cu Dumnezeu, iar cel care se roagă nu este singur. Pe de altă parte, arătând importanța faptelor de milostenie, părintele a subliniat că problemele bătrâneții nu trebuie să prezinte un risc major dacă semenii se îngrijesc de cei aflați în suferință.