Parohia Valea Bisericii Orlești, sprijin pentru bătrâni

10 Decembrie 2021 / Social

Parohia Valea Bisericii-Orlești din Protoieria Drăgășani, a oferit sprijin mai multor persoane aflate în situație de risc, din cuprinsul parohiei.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Parohia Valea Bisericii-Orlești desfășoară în această perioadă proiectul social-catehetic Colinde, colinde - vestiți și dăruiți! Astfel, Comitetul Parohial a organizat o colectă de alimente, credincioșii parohiei dorind să urmeze pildei vieții Sfântului Ierarh Nicolae, prin implicare și dăruire în a-i vizita pe bolnavi și bătrâni la casele lor.  Astfel, mai mulți bătrâni și persoane singure au primit pachete cu hrană caldă, alimente neperisabile și dulciuri... a precizat părintele Georgian Sîia.