Acțiune socială în Parohia Sfântul Ioan Botezătorul
Acțiune socială în Parohia Sfântul Ioan Botezătorul

Elevii din Parohia Sfântul Ioan Botezătorul l-au întâlnit pe Moșul cel Bun

9 Decembrie 2016 / Social / Viorica Adriana Iancu

Cu prilejul sărbătoririi Sfântului Ierarh Nicolae și al apropierii marelui praznic al Nașterii Domnului, mai mulți elevi de la Școala Gimnazială Nr. 4 și de la Colegiul Economic au primit daruri din partea Parohiei Sfântul Ioan Botezătorul din Râmnicu-Vâlcea.

Joi, 8 decembrie, când anul își ninge ultima filă, iar fiii românilor colinde spun, mai mulți elevi de la Școala Gimnazială Nr. 4 și de la Colegiul Economic din Râmnicu-Vâlcea au fost invitați de către Părintele Paroh Ilie Ivan în biserica Parohiei Sfântul Ioan Botezătorul, unde Moșul cel Bun al copiilor și al tinerilor de toate vârstele i-a întâmpinat și le-a dăruit daruri.

Înainte de a primi daruri de cozonaci, fructe, dulciuri și îmbrăcăminte, copiii și tinerii au cântat colinde, precum au făcut înaintea lor părinții, moșii și strămoșii lor. În încheiere, Părintele Ilie Ivan i-a binecuvântat pe toți cei prezenți, punând în inima lor îndemnul de a dărui celor din jur lumina învățăturii creștine, bucuria colindelor moștenite de la înaintașii lor și pacea care se naște în toate inimile iubitoare de Dumnezeu.

La întâlnirea cu tinerii a participat și doamna Viorica Adriana Iancu, Asistent social, reprezentanta Sectorului Social-Filantropic al Arhiepiscopiei Râmnicului, care l-a ajutat pe Moș Crăciun să împartă daruri tuturor celor prezenți.