Copiii de la Centrul de zi „Sfânta Muceniță Sofia” și de la Centrul de zi „Iustinian Patriarhul” din Arhiepiscopia Bucureștilor, pelerini în ținutul Olteniei de sub munte

6 Iulie 2017 / Social

Aflați în vacanță, 40 de copii de la Centrul de zi „Sfânta Muceniță Sofia” și de la Centrul de zi „Iustinian Patriarhul” din cadrul Arhiepiscopiei Bucureștilor s-au bucurat în perioada 5 - 6 iulie 2017 de un pelerinaj în Arhiepiscopia Râmnicului.

Această acțiune se înscrie în cadrul proiectului „Micii Pelerini în Arhiepiscopia Râmnicului”, derulat în parteneriat cu Sectorul Social Filantropic și Misionar al Arhiepiscopiei Râmnicului, cu binecuvântarea, grija și dragostea părintească a Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie.

Proiectul are ca obiective cultivarea în rândul copiilor a valorilor creștine precum preţuirea şi dragostea de aproapele, respectul față de valorile naționale și patrimoniu  religios, istoric şi cultural, cunoașterea obiceiurilor şi tradiţiilor poporului român, dar și a moralei creştine și cultivarea sentimentului responsabilității față de mediul înconjurător.

Implicarea organizatorilor a fost răsplătită prin recunoștința și bucuria copiilor care au  vizitat mănăstirile Cozia, Turnu, Dintr-un Lemn, Bistrița, Hurezi și Centrul Eparhial, au mers la Salina Ocnele Mari, au urcat la Peștera Sfântului Grigore Decapolitul și au participat la Atelierul de creație în lut și ceramică de la  HorezuValorificând rolul aducativ al activităților ludice, organizatorii le-au oferit celor mici și bucuria unor activități recreative care s-au desfășurat la AquaPark din stațiunea Călimănești-Căciulata.

Au fost admirate  monumente de patrimoniu și muzee de mănăstiri, case memoriale și biserici vechi, aceste momente reprezentând pentru copii un mare dar pe care  îl primesc cu  recunoștință de la toți cei implicați în organizarea pelerinajului, mai ales că este primul lor pelerinaj în aceste locuri.. a declarat Laura Irimia, coordonatoarea Centrului de zi „Sfânta Muceniță Sofia” din Arhiepiscopia Bucureștilor.