Activități social-culturale desfășurate de Liga Femeilor Creștin Ortodoxe din Arhiepiscopia Râmnicului

26 Noiembrie 2017 / Social

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, sâmbătă, 25 noiembrie 2017, membrele Ligii Femeilor Creştin Ortodoxe au organizat un pelerinaj la mănăstirile Cernica, Pasărea, Radu-Vodă, Catedrala Patriarhală și Biserica „Sfântul Nicolae” de la Drăgănescu.

„Apropierea marii sărbători a Naşterii Domnului este un bun prilej de pregătire duhovnicească pentru fiecare dintre noi, prin post, rugăciune, fapte bune și închinare la sfintele lăcașuri ortodoxe. La biserica de la Drăgănescu, preotul paroh a oferit detalii despre frumoasa și tainica pictură realizată de părintele Arsenie Boca. La Mănăstirea Radu-Vodă pelerinii au avut privilegiul să-l întâlnească pe domnul doctor George Stan, medicul personal al patriarhului Justinian Marina, care  a povestit cu multă emoție despre cel ce a fost numit un „Apostol al neamului romanesc''. Pelerinii au fost însoțiți de părintele Victor Barbu, îndrumător spiritual al Ligii”, a menționat doamna Delia Zamfirescu, președinte al Ligii Femeilor Creștin Ortodoxe din Arhiepiscopia Râmnicului.