Serbarea copiilor de la Grădinița „Toți Sfinții”

11 Iunie / Învățământ

În Sala Iosif Episcopul  a Casei Sfântul Ierarh Calinic a avut loc  serbarea copiilor de la Grădinița „Toți Sfinții” din Râmnicu-Vâlcea, eveniment organizat de Sectorul Învățământ și Activități cu tineretul din cadrul Arhiepiscopiei Râmnicului.

Prezenţa grădiniţei în curtea Bisericii „Toți Sfinții” din Râmnicu-Vâlcea evidenţiază lucrarea catehetică şi responsabilitatea Bisericii faţă de creşterea copiilor, iar istoria de peste 100 de ani a acestei grădiniţe, care se bucură astăzi de un local de învăţământ  modern, confirmă necesitatea conlucrării între Biserică, familie şi şcoală pentru buna creştere a copiilor. În permanenţă, copiii care frecventează grădiniţa participă împreună cu părinţii lor la slujbele bisericii, iar momentele festive sunt trăite deopotrivă de părinți cadre didactice și preoți.

Serbarea din acest an a constituit un bun prilej pentru educatori și copii de reafirmarea prin cântec și joc a modului în care valorile creștine sunt împărtășite deopotrivă în familie, Biserică și Școală.