Parohia Foleștii de Sus
Cinstirea lanţului Sfântului Apostol Petru

Parohia Foleștii de Sus și-a serbat hramul

Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, Parohia Foleștii de Sus din comuna Tomșani și-a sărbătorit hramul, biserica acesteia fiind închinată Cinstirii lanţului Sfântului Apostol Petru.

Sfânta Liturghie a fost săvârșită de un sobor de preoți. La final, Pr. Ion Găman și Pr. Dumitru Diaconu au rostit cuvinte de învățătură, aducând înaintea credincioșilor, drept model de sfințenie, pe Apostolul Petru, care a pătimit pentru credința lui în Hristos. Cu această ocazie, mulți copii ai Școlii Gimnaziale Foleştii de Sus, coordonaţi de profesorul de religie Liviu Bogdan Tudor, s-au împărtășit.

Biserica parohială din localitatea Foleştii de Sus este singura din Arhiepiscopia Râmnicului care are drept hram Cinstirea lanţului Sfântului Apostol Petru, prăznuită la 16 ianuarie. Biserica parohială a fost construită între anii 1895-1907, de Pr. Gheorghe Dumitrescu. A fost sfințită la 23 septembrie 1907, de Preasfinţitul Părinte Atanasie Mironescu. Are trei hramuri: Sfinţii Apostoli Petru şi PavelSfântul Mare Mucenic Dimitrie și Cinstirea lanţului Sfântului Apostol Petru. Parohia este păstorită de Pr. Paroh Vasile-Emanoil Găman și de Pr. Ion Găman.