Proiectul ,,Ora catehetică” la Parohia Mihăești I

7 Decembrie 2023 / Învățământ

Marți, 5 Decembrie 2023, la Școala Gimnazială Măgura, din localitatea Mihăești, a fost implementat, de către Parohia Mihăești I, proiectul catehetic-educațional intitulat ,,Ora catehetică”.

În cadrul vizitei întreprinse de către preotul paroh, Constantin Ababe, copiii au fost îndemnați să participe la sfintele slujbe alături de părinții și bunicii lor, aducând cântări de laudă lui Dumnezeu, și să vestească Nașterea Domnului, prin colind, încredințați fiind că starea de bucurie ce se așterne în sufletele oamenilor care primesc vestea Nașterii Domnului este asemănătoare cu cea a îngerilor care au cântat: „Slavă întru cei de sus lui Dumnezeu şi pe pământ pace, între oameni bunăvoire!” (Luca II, 14).