Parohia Dianu din Protoieria Horezu a oferit ghiozdane tuturor elevilor din comunitate

6 Septembrie 2023 / Social

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie, Parohia Dianu, din Protoieria Horezu, a dăruit  tuturor copiilor din satul Dianu, care frecventează cursurile, ghiozdane echipate cu toate rechizitele necesare. Au fost un număr de 65 de copii  proveniți din medii sociale defavorizate, care s-au bucurat de darurile Bisericii.

Prin implicarea și grija părintelui paroh, 65 de copii proveniți din familii defavorizate, au primit cu bucurie, la începutul noului an școlar, ghiozdane echipate cu rechizite pentru a diminua abandonul școlar. Acest ajutor acordat în fiecare an de Arhi­episcopia Râmnicului este de un real folos elevilor cu situaţie materială precară, întrucât ei reuşesc astfel să se încadreze în normalul vieţii având cele necesare studiului”, a precizat Viorica-Adriana Iancu, Consilier social al Arhiepiscopiei Râmnicului.