Parteneriat educațional al Parohiei Dăești I

29 Mai 2018 / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în cadrul Programului național „Școala Altfel”, preșcolarii grupei mici de la Grădinița cu Program Prelungit Ostroveni 2 din Râmnicu-Vâlcea au mers în vizită la Biserica „Sfinții Împărați Constantin și Elena”, din cartierul Ostroveni, însoțiți fiind și de părintele Daniel Vasile Mitu de la Parohia Dăești I, cu care grupa mai sus menționată se află de asemenea în parteneriat educațional.

Astfel, una din activitățile din „Săptămâna Altfel” s-a derulat în cadrul parteneriatului educațional dintre cele trei instituții, copiii de la grupa mică „A” au participat la o activitate catehetică în care au aflat semnificația sărbătorilor creștine din această perioadă liturgică a anului, dar și  despre personalitatea Sfinților Împărați Constantin și Elena, ocrotitorii sfântului locaș pe care tocmai l-au vizitat.  În cadrul activității, copiii împreună cu doamnele educatoare și preoții au rostit rugăciuni și au vorbit despre comportamentul creștinilor care vin la biserică. La finalul vizitei copiii au primit mici daruri.