O duminică altfel pentru copiii de la Centrul catehetic al Parohiei „Sfântul Ioan Botezătorul” din Râmnicu-Vâlcea

6 Iunie 2023 / Învățământ

Pentru copiii și tinerii Centrului catehetic al Parohiei „Sfântul Ioan Botezătorul” din Râmnicu-Vâlcea, dar și pentru părinții și asociațiile partenere, Duminica Pogorârii Sfântului Duh a fost un bun prilej de a petrece o zi în comuniune unii cu alții, atât în biserică, dar și în aer liber.

Din dorința de a se cunoaște mai bine cu copiii, dar și cu părinții lor, coordonatorii Centrului catehetic au organizat o acțiune comună, care a început, la orele dimineții, cu participarea la Sfânta Liturghie, continuând apoi cu diferite activități de joc și relaxare petrecute în aer liber.
Cu acest prilej, copiii și tinerii, coordonați de părintele paroh Bogdan Vieru, împreună cu ceilalți preoți slujitori și cu membrii asociațiilor aflate în parteneriar cu Parohia „Sfântul Ioan Botezătorul”: Sc. TEMANA Srl, Asociația Șezătoarea, Fundația Inimă pentru inimă, s-au împărtășit la Sfânta Liturghie, după care au petrecut câteva ore frumoase în aer liber, unde s-au jucat și au conturat noi planuri în scopul oferirii unor alternative plăcute și utile de petrecere a timpului liber pentru copiii și tinerii zilelor noastre.
Acțiunea se înscrie într-un program mai amplu de implicare și responsabilizare a părinților copiilor și a partenerilor care frecventează activitățile centrului, având rolul de catehizare, autocunoaștere și dezvoltare personală.