Activitate educaţional-catehetică la Școala Gimnazială Jiblea Nouă

9 Noiembrie 2023 / Învățământ

La Școala Gimnazială Jiblea Nouă, s-a desfășurat în data de 7 noiembrie, o activitate educațional-catehetică intitulată „Rugăciunea – Calea spre lumină!”,  în baza Parteneriatului „Biserica și Școala”.

La activitate, alături de cadrele didactice, a participat părintele paroh Cristian Manu, care, a adus binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, și a îndemnat copiii să se roage.
În cadrul activității, a fost amenajat împreună cu copiii un „colț de rugăciune”, locul unde în fiecare zi, cei mici, să se roage cu dragoste lui Dumnezeu. Cu toții au rostit rugăciuni de mulțumire și de cerere pentru pacea lumii, au desenat icoane cu diferite chipuri de sfinți și au realizat un panou „Copacul cu rugăciuni” pe ramurile căruia au scris titluri sau frânturi de rugăciuni, iar pe trunchi „Rugăciunea inimii”.
Activitatea a avut ca scop, evidențierea importanței rugăciunii particulare și publice, precum și roadele acesteia în relația cu Dumnezeu și cu semenii.