Pelerinaje și activități catehetice la Parohia Bujoreni

18 August 2022 / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Parohia Bujoreni din Protoieria Călimănești a organizat școala de vară, un proiect catehetic  în care au avut loc cateheze şi convorbiri duhovniceşti, pelerinaje la mănăstirile de pe Valea Oltului, ateliere de creație, jocuri recreative și comunicare, din dorința de a descoperifrumusețea cultului, a culturii și a jocurilor în echipă.

Copiii au fost foarte încântaţi de activităţile desfăşurate, notând gândurile şi impresiile lor în Jurnalul „Şcolii de vară”.

„Activitățile sunt interactive și îmbină joaca cu învățarea, adică învață sub formă de joacă, recapitulează lucrurile asimilate de-a lungul anului școlar și, cel mai important, se creează prietenii.  Școala de vară a constituit prilejul reunirii copiilor în aer liber în atmosfera tihnită conferită de incinta sfântului locas, dar și a participării la pelerinajul orhanizat la mănăstirile din Arhiepiscopia Râmnicului”, a precizat părintele Cristian Balaci, coordonatorul activităților catehetice.