carte

• Sfântul Antim Ivireanul – Cultura și spiritualitatea europeană și caucaziană de la sfârșitul secolului al XVII-lea și începutul secolului al XVIII-lea

Arhiepiscopia Râmnicului, prin Centrul de studii Brâncovenești de la Mănăstirea Hurezi, a organizat în zilele de 17 și 18 septembrie 2016, la Mănăstirea Cozia, un simpozion internațional, în colaborare cu Arhiepiscopia Tomisului, Academia Oamenilor de Știință din România, Academia Națională de Știință a Georgiei, Centrul de Studii şi Cercetări Religioase şi Juridico-Canonice al celor Trei Religii Monoteiste (mozaică, creștină și islamică) - afiliat Facultății de Teologie din cadrul Universității Ovidius din Constanța, Universitatea din Silesia - Katowice (Polonia) etc.

2 Martie 2017
  • Editura Praxis prezentă la Târgul Național de Carte și Revistă Religioasă

Editura Praxis a Arhiepiscopiei Râmnicului este prezentă în perioada 3-6 noiembrie la Târgul Național de Carte și Revistă Religioasă care se desfășoară la Biblioteca Astra din Sibiu.

4 Noiembrie 2016
  • O nouă ediție a cărții „Antim Ivireanul – logos și personalitate”

Sărbătorirea Sfântului Antim Ivireanul a prilejuit reafirmarea activității sale tipografice dar și importanța scrierilor omiletice pentru teologia românească dar și pentru literatura română.

La Editura Praxis a Arhiepiscopiei Râmnicului, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, a apărut o nouă ediție a lucrării domnului Eugen Negrici, Antim Ivireanul - logos și personalitate, editare coordonată de Pr. Dr. Ștefan Zară.

26 Septembrie 2016
  • Carte de rugăciuni. Ofrandă Sfântului Calinic

Volumul intitulat Carte de rugăciuni. Ofrandă Sfântului Calinic, apărut la Editura Praxis cu binecuvântarea Părintelui Arhiepiscop Varsanufie, reprezintă un gest de evlavie adus Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica, care a fost Episcop al Râmnicului între anii 1850-1868.

• Mucenicia Brâncovenilor

Volumul intitulat Mucenicia Brâncovenilor a apărut la Editura Praxis în anul 2015, sub semnătura părintelui Ioan Lupaș, istoric român de prestigiu, profesor universitar, doctor în filosofie, politician și academician.

• Aceasta este viața veșnică. Studii de gnoseologie patristică

Volumul intitulat Aceasta este viața veșnică. Studii de gnoseologie patristică a apărut la Editura Praxis în anul 2015, sub semnătura Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului.

23 Mai 2016
  • Lucrarea duhovnicească şi culturală a Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica, Episcopul Râmnicului

Volumul Lucrarea duhovnicească şi culturală a Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica, Episcopul Râmnicului a apărut la Editura Praxis  în anul 2015.

• Șapte cuvântări ale Episcopului Iosif Gafton

Cartea prezintă un bogat studiu biografic introductiv asupra vieții Episcopului Iosif Gafton al Râmnicului și Argeșului, precum și șapte cuvântări duhovnicești ale Episcopului Iosif Gafton, însoțite de câte o anexă lămuritoare.

8 Februarie 2016
  • Cuviosul Ioan Arhimandritul (1692-1726)

A apărut cartea intitulată Viața și petrecerea fericitului părinte Ioan Arhimandritul, starețul Sfintei Mănăstiri Hurezi, în vremea Domnului Constantin Brâncoveanu. Fost-a acest fericit părinte Ioan născut din părinți binecredincioși, Neagoe și Stana, iar pentru multa vreme a trecuților ani, din ce neam se trăgea, fostu-s-a uitat. Încă din mică vârstă și-a închinat viața Domnului și Stăpânului nostru Iisus Hristos...

8 Februarie 2016
  • Cartea Elenei Ciolacu

Tineri talentaţi din Vâlcea: Elena Ciolacu

Liga Femeilor Creştin-Ortodoxe din Vâlcea desfăşoară o multitudine de activităţi împletite armonios, educativ-religioase şi cultural-filantropice. Prima întâlnire din acest an a stat sub auspiciile culturii.

28 Ianuarie 2016
  • Spiritualitatea mărturisitoare a culturii româneşti

Spiritualitatea mărturisitoare a culturii româneşti în perioada Sfântului Martir Constantin Brâncoveanu

O carte de studii științifice care cuprinde referatele susţinute de academicieni și profesori universitari de marcă ai teologiei și artei bisericești, în cadrul celor două simpozioane internaţionale organizate de Sfânta Arhiepiscopie a Râmnicului, la Sfintele Mănăstiri Hurezi și Bistrița.

21 Ianuarie 2016