„Phirutno vas o des - Pelerin pentru o zi”

Duminică, 7 mai, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie, Părintele Nicolae Dorin Buda, inspector coordonator al Biroului de Catehizare a rromilor din Arhiepiscopia Râmnicului, a organizat un pelerinaj cu persoane de etnie rromă, la Parohia Ortodoxă Moșuni, Mănăstirea Recea și Mănăstirea Sighișoara din Arhiepiscopia Alba Iuliei.

În cadrul acestui pelerinaj, prin bunăvoința Părintelui Cristian Pomohaci credincioșii au luat parte la o agapă frățească la Parohia Ortodoxă Moșuni.

La Mănăstirea Sighișoara pelerinii s-au putut bucura de un cuvânt de  învățătură rostit de Preacuviosul Părinte Stareț, Arhimandritul Ghelasie Țepeș, care a subliniat rolul și locul rugăciunii în viața creștinului.