Pachete cu alimente și produse igienico-sanitare pentru refugiații ucrainieni

24 Martie 2022 / Social

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Sectorul Social Filantropic în colaborare cu  Parohia Trăistari din orașul Ocnele Mari, Protoieria Râmnicu-Vâlcea, a oferit pachete cu alimente și produse igienico-sanitare pentru refugiații ucrainieni găzduiți în Liceul Tehnologic de Turism din Călimănești.

„Mulțumim lui Dumnezeu pentru faptul că am putut fi de ajutor acestor persoane aflate în suferință. Realizăm toate aceste activități filantropice cu scopul de a aduce în sufletele tuturor nădejde de credință și bucurii duhovnicești”, a precizat părintele Vasile Bogdan Nistor.

Imediat după începerea conflictului militar în Ucraina, Biserica Ortodoxă Română a fost alături de refugiații veniți în România și în Republica Moldova oferindu-le hrană și ajutoare materiale, asistență spirituală, servicii de transport și spații de cazare.