Cateheză la Parohia Brezoi I

20 Noiembrie 2017 / Învățământ

În Parohia Brezoi I din Protoieria Călimăneşti, cu prilejul prăznuirii sărbătorii „Intrarea în Biserică a Maicii Domnului”, s-au desfăşurat o serie de evenimente catehetice şi liturgice.

„Între cele patru sărbători împărăteşti mari închinate Maicii Domnului se numără şi aceasta, prăznuirea ei fiind marcată în secolul al VIII-lea. Prin intermediul acestei sărbători ne aducem aminte de aducerea copilei de trei ani, cu mare alai la templu.

Despre această sărbătoare închinată Maicii Domnului”, a precizat părintele profesor  Chima Vasile elevilor prezenţi la slujba Vecerniei din seara zilei de 20 noiembrie.  ,,Cu toţii avem o permanentă  Maică ocrotitoare în cer, şi datori suntem a ne pleca genunchii în faţa ei, pentru a-i cere ajutor şi ocrotire. Maica Domnului ne învaţă cum să ne rugăm, cu câtă evlavie trebuie să mergem la biserică, cum să trăim pe pământ ca să dobîndim mântuirea”.

În ziua praznicului, Sfânta Liturghie a fost oficiată de un sobor de preoţi.