Pelerinaj organizat de Biroul de Catehizare a rromilor

5 Octombrie 2016 / Biroul de catehizare a rromilor

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului,  Părintele Nicolae Dorin Buda, coordonator al  Biroului de Catehizare a rromilor din Arhiepiscopia Râmnicului, a organizat un pelerinaj cu persoane de etnie rromă la Mănăstirea Curtea de Argeș, Lacul Vidraru, Mănăstirea Sf. Ilie - Paltinul Transfăgărășan, Mănăstirea Cornet și Mănăstirea Sf. Ioan Iacob. La sfârșitul  acestui pelerinaj, credincioșii au luat parte la o agapă frățească la Mănăstirea Sf. Ioan Iacob din Arhiepiscopia Râmnicului.

Pelerinajul constituie unul dintre principalele mijloace de apropiere a omului de Biserică, împlinind, într-un anume mod, nevoia de căutare a valorilor credinței, de cunoaștere a experiențelor duhovnicești a sfinților, dar și a modalităților de fixare a acestora în cadrul  comunităților prin lucrarea lui Dumnezeu și a sfinților.