Cercul pastoral-misionar nr. 2 Horezu

Rolul Familiei, Bisericii și Școlii în formarea tinerilor

În ziua de 23 februarie 2016, la Biserica 44 de izvoare, a avut loc prima întâlnire din acest an a preoţilor din cadrul Cercului pastoral-misionar nr. 2, din Protopopiatul Horezu.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în ziua de 23 februarie 2016, la Biserica 44 de izvoare, din comuna Costeşti, judeţul Vâlcea, a avut loc prima întâlnire din acest an a preoţilor din cadrul Cercului pastoral-misionar nr. 2, din Protopopiatul Horezu. Întâlnirea a fost prilejuită de Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox şi Anul comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti, și a debutat cu săvârşirea Tainei Sfântului Maslu de către un sobor de preoţi.

Tema, Rolul Familiei, Bisericii și Școlii în formarea tinerilor, a fost susținută de către părintele Ion Mladin, care a subliniat foarte bine rolul important pe care îl au cele trei entități în formarea caracterului creștin autentic al fiecărui tânar. De asemenea, pe marginea temei dezbătute a rostit alocuţiuni şi preotul Constantin Dumitrescu, responsabilul cercului, care a ținut să accentueze necesitatea amplificării programelor catehetice cu copiii, dar și cu adulții, pentru a crește și a întării conștiința de unitate și credință.

Următoarea întâlnire a preoţilor din cadrul Cercului preoţesc 2 Horezu va avea loc pe 7 aprilie 2016, la Biserica Naşterea Maicii Domnului, din Parohia Recea, satul Recea.