Spectacol de colinde în Parohia Foleștii de Sus

12 Decembrie 2017 / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul, proiectul „Colindând, vestim și lăudăm Nașterea Domnului” ce se derulează în Protopopiatul Horezu, a continuat duminică, 10 decembrie, cu spectacolul organizat în Parohia Foleștii de Sus, la Biserica Sfinții Apostoli Petru și Pavel și Sfântul Mare Mucenic Dimitrie.

În deschidere au cântat colindătorii veniți din Parohia Costești, coordonați de părintele Ion Marin, fiind urmați de grupul de la Parohia Mateești II, dirijat de părintele Ilie Turcescu, iar în încheiere, corul Aghiofilia al parohiei gazdă, Foleștii de Sus, a prezentat colinde tradiționale din zona Tomșaniului.

Următorul și ultimul spectacol din cadrul proiectului se va desfășura duminică, 17 decembrie, în Parohia Mateești II.