Slujire arhierească în Parohia Băile Olănești

6 Noiembrie 2016 / Viața Eparhiei

Duminică, 6 noiembrie 2016, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit Sfânta Liturghie la Biserica „Adormirea Maicii Domnului” a Parohiei Băile Olănești, Protopopiatul Râmnicu-Vâlcea, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură împărtășit celor prezenți, Părintele Arhiepiscop a arătat că „Sfânta Evanghelie prezintă două minuni pe care Mântuitorul le-a săvârșit înaintea ucenicilor și înaintea celor care-L urmau și-L ascultau.

Învierea acestei fetițe, dar și vindecarea acelei femei care suferea de mult timp, ne încredințează că Dumnezeu ne iubește și dragostea lui Dumnezeu se vădește în toate darurile pe care ni le face nouă, însă trebuie să prețuim  dragostea aceasta și să o împărtășim și celorlalți” a subliniat Înaltpreasfinția Sa.