Parohia Băeşti
Parohia Stoeneşti

Cercuri pastorale în Protopopiatul Horezu

16 Aprilie 2016 / Administrativ

Vineri, 15 aprilie 2016, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, au avut loc întâlnirile de lucru a două cercuri pastorale din Protopopiatul Horezu, Cercul pastoral Horezu 5, la Parohia Băiești din comuna Grădiște, și Cercul pastoral Horezu 1, la Parohia Stoenești din comuna Stoenești.

La Băiești, părintele Marius Trăistariu a vorbit despre Sfântul Ierarh Antim Ivireanul, iar la Stoenești, părintele Cosmin Stamatoiu a prezentat Formarea  spirituală a tinerilor și orientarea lor spre învierea valorilor perene prin intermediul Familiei, Bisericii și al Școlii.

Următoarele dezbateri pastorale ale cercurilor au fost fixate la Parohia Mecea din comuna Zătreni și la Parohia Șerbănești din comuna Păușești pe 7 august 2016.