Proiectul „Biserica e casa mea!”, la Parohia Călimănești II

19 Noiembrie 2023 / Învățământ

Activitățile cultural artistice și religioase, organizate în tinda bisericii, la Parohia Călimănești II, au darul de a-i apropia pe copii de Dumnezeu și a-i îndruma spre credință și fapte bune. Un exemplu de „Biserică vie” unde copiii își arată iubirea față de Dumnezeu, față de Biserică și făță de semeni, are loc în fiecare săptămână la Parohia Călimănești II, prin activitățile organizate de cadrele didactice voluntare, sub coordonarea preotului paroh Iulian Lixandra.

În Duminica a XXVI-a după Rusalii, în catezeha de după Sfânta Liturghie, adresată membrilor Centrului de creație „Maria-Alina Preoteasa”, părintele paroh a accentuat faptul că: „În această lume modernă, plină de probleme, este nevoie de repere stabile care nu se schimbă, este nevoie de Biserică, pentru că oamenii nu pot exista fără Dumnezeu. Rolul Bisericii este deosebit de important în plămădirea spirituală a caracterului și personalității tineretului, pe baza moralei creștine, iar Familia, Școala, Biserica, trebuie să conlucreze armonios pentru atingerea acestui deziderat”.