Binecuvântare arhierească pentru cercetașii vâlceni la începutul pelerinajului „Drumul mănăstirilor”

5 Iulie 2021 / Învățământ

Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, i-a binecuvântat luni, 5 iulie, pe cercetașii vâlceni care participă la Pelerinajul „Drumul mănăstirilor”, aflat la a doua ediție.

Înaltpreasfinția Sa a citit rugăciunea de călătorie și a înmânat fiecărui participant carnetul de pelerin, încredințându-i că „mănăstirile din județul Vâlcea sunt adevărate sanctuare ale spiritualității și culturii române. Multe dintre ele amintesc de vocația ctitoricească a unor personalități, altele sunt mărturii peste veacuri ale îndelungatului efort de așezare pentru veșnicie a limbii române în cultura unui întreg neam, însă specific tuturor rămâne permanentul gând al viețuitorilor de a-și ostoi dorul după Dumnezeu”.

„Pășind pe urmele sihaștrilor, să vă așezați mintea în rugăciune, pentru ca timpul petrecut să fie întru totul binecuvântat de Dumnezeu”, a fost îndemnul de final al Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului.

Pelerinajul „Drumul mănăstirilor” se desfășoară în perioada 5-9 iulie, pe următorul itinerar: Catedrala Arhiepiscopală Sfântul Ierarh Nicolae - Mănăstirea Stânișoara – Mănăstirea Turnu – Mănăstirea Cozia – Mănăstirea Ostrov – Mănăstirea Comanca – Mănăstirea Bradu – Mănăstirea Iezer – Mănăstirea Pahomie – Mănăstirea Pătrunsa – Mănăstirea Arnota – Mănăstirea Bistrița – Mănăstirea Hurezi.