Cercul pastoral-misionar Loviștea s-a întrunit în Parohia Spinu

15 Octombrie 2015 / Viața Eparhiei

Joi, 8 octombrie 2015, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Parinte Varsanufie, preoții arondaţi Cercului pastoral-misionar Loviștea s-au întâlnit pentru a doua oară în această toamnă, în Parohia Spinu din judeţul Vâlcea. Evenimenul a avut ca scop intensificarea activităţii pastoral-misionare din Protopopiatul Călimănești.

Întrunirea s-a deschis cu oficierea Sfintei Liturghii, după care pr. Barbu Marian, preot paroh la parohia Spinu, a susținut tema „Viața și opera Sfântului Ioan Gură de Aur”, tema fiind legată de Anul comemorativ al Sfântului Ioan Gură de Aur şi al marilor păstori de suflete din eparhii.

În prezentarea sa, părintele Barbu a subliniat: „Opera Sfântului Ioan Gură de Aur conţine tratate, omilii, cateheze, comentarii biblice, cuvântări, epistole, precum şi cărţi de cult, dintre care cea mai celebră, rămâne, fără îndoială, Slujba Sfintei Liturghii, după care se oficiază Liturghia în cea mai mare parte a Bisericii Ortodoxe”. În mijlocul participanților s-a aflat și doamna preoteasă Barbu Mariana, profesor de religie la Școala din Spinu.

La final, au avut loc discuţii libere pe marginea referatului susținut. Părintele Mitu Mihai (Parohia Boișoara), părintele Petre Duță (parohia Robești-Balota) și părintele Dinescu Claudiu-George (Parohia Găujani) au remarcat faptul că deși a trăit puțin, Sfântul Ioan Gură de Aur a avut o activitate deosebit de intensă, iar părintele Cristian Toader (Parohia Racovița), părintele Potcovel Dorin (Parohia Perișani) și părintele Mureșan Rodinel (parohia Bumbuiești) au vorbit de înfățișarea Sfantului Ioan Gura de Aur în privinţa aspectului fizic. Sfântul Gură de Aur era mic de statură şi plăpând, avea faţa plăcută, dar slăbită de post şi suferindă, obrajii traşi, fruntea înaltă, liberă şi ridată, proeminentă, capul pleşuv, urechile puţin mari, un chip plat, cu barbă, ochii adânci erau ca două torţe arzând şi deosebit de ageri şi de pătrunzători. In încheiere, responsabilul cercului pastoral, preotul Negoescu Daniil (parohia Greblești) și părintele Neagoe Popa (parohia Mlăceni), au arătat importanța Sfintei Liturghii a Sfantului Ioan Gură de Aur.

Manifestarea se încadrează în rândul evenimentelor dedicate Anului omagial al misiunii parohiei şi mănăstirii azi şi Anului comemorativ al Sfântului Ioan Gură de Aur şi al marilor păstori de suflete din eparhii.