Anul comemorativ al Sfântului Ioan Gură de Aur şi al marilor păstori de suflete din eparhii

• Conferinţa pastoral-misionară de toamnă a preoților din Protoieriile Drăgăşani şi Horezu

La Mănăstirea Bistriţa din judeţul Râmnicu Vâlcea a avut loc astăzi, 27 noiembrie 2015, conferinţa pastoral-misionară de toamnă, în cadrul căreia s-au întrunit toți preoţii slujitori din Protoieriile Drăgăşani şi Horezu.

28 Noiembrie 2015
  • Conferință pastoral-misionară de toamnă în Râmnicu Vâlcea

La Centrul Eparhial din Râmnicu Vâlcea a avut loc astăzi, 26 noiembrie 2015, conferinţa pastoral-misionară de toamnă, în cadrul căreia s-au întrunit toți preoţii slujitori din Protoieria Râmnicu Vâlcea.

26 Noiembrie 2015
  • Conferinţă pastoral-misionară de toamnă, în Protopopiatul Călimăneşti

Marţi, 24 noiembrie, la Sfânta Mănăstire Cozia a avut loc conferinţa pastoral-misionară a preoţilor din Protopopiatul Călimăneşti, organizată de către Arhiepiscopia Râmnicului.

24 Noiembrie 2015
  • Cercul pastoral-misionar Loviștea s-a întrunit în Parohia Spinu

Joi, 8 octombrie 2015, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Parinte Varsanufie, preoții arondaţi Cercului pastoral-misionar Loviștea s-au întâlnit pentru a doua oară în această toamnă, în Parohia Spinu din judeţul Vâlcea. Evenimenul a avut ca scop intensificarea activităţii pastoral-misionare din Protopopiatul Călimănești.

15 Octombrie 2015
  • Cercul pastoral-misionar Măciuca s-a întrunit la Parohia Fîrtăţești II

Miercuri, 7 octombrie 2015, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în Protopopiatul Drăgășani, la Parohia Fîrtățești II, din comuna Fîrtățești, județul Vâlcea, s-a întrunit Cercul pastoral-misionar Măciuca.

8 Octombrie 2015
  • Cercul pastoral-misionar Gura Văii s-a întrunit la Parohia Sfântul Grigorie Decapolitul din Dăeşti

În data de 29 septembrie 2015, Parohia „Sfântul Grigorie Decapolitul” din satul Sînbotin, comuna Dăeşti, Protopopiatul Călimăneşti, judeţul Vâlcea, a fost gazda unei noi întâlniri a membrilor Cercului pastoral Gura Văii.

5 Octombrie 2015
  • Cercul pastoral-misionar Orleşti s-a întrunit la Parohia Alba Olanu II

Pentru intensificarea activităţii pastoral-misionare din Protopopiatul Drăgăşani, clericii arondaţi cercului pastoral-misionar Orlești s-au întâlnit, marți, 22 septembrie 2015, în Parohia Alba Olanu I, comuna Olanu, judeţul Vâlcea. Cu această ocazie s-au dezbătut probleme culturale, misionare, sociale şi probleme de actualitate în scopul comunicării mai bine a realităţilor din fiecare parohie şi a identificării metodelor de pastoraţie specifice mediului urban sau rural în care preotul îşi desfăşoară activitatea.

30 Septembrie 2015