Cercul pastoral-misionar Gura Văii s-a întrunit la Parohia Sfântul Grigorie Decapolitul din Dăeşti

5 Octombrie 2015 / Viața Eparhiei

În data de 29 septembrie 2015, Parohia „Sfântul Grigorie Decapolitul” din satul Sînbotin, comuna Dăeşti, Protopopiatul Călimăneşti, judeţul Vâlcea, a fost gazda unei noi întâlniri a membrilor Cercului pastoral Gura Văii.

În data de 29 septembrie 2015, Parohia „Sfântul Grigorie Decapolitul” din satul Sînbotin, comuna Dăeşti, Protopopiatul Călimăneşti, judeţul Vâlcea, a fost gazda unei noi întâlniri a membrilor Cercului pastoral Gura Văii, la care au participat pr. Bozdoc Laurenţiu (Parohia Bogdănești I), pr. Bănicioiu Gheorghe (Parohia Fedeleșoiu), pr. Dângă Florian (Parohia Fedeleșoiu), pr. Brăneanu Nicolae (Parohia Muereasca de Sus), pr. Ivan Vasile (Parohia Muereasca de Sus), pr. Mitu Vasile Daniel (Parohia Dăești I), pr. Olteanu Adrian  (Parohia Dăești II), pr. Oprescu Virgil (Parohia Runcu), pr. Ionescu Leonard (Parohia Surpați ), domnul Tița Silvi, profesor de Religie la Școala Gimnazială din Dăești și diac. Buda Nicolae-Dorin, secretarul Protopopiatului Călimănești.

Întrunirea, ţinută cu binecuvântarea ÎPS Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, şi dedicată Anului omagial al misiunii parohiei şi mănăstirii azi şi Anului comemorativ al Sfântului Ioan Gură de Aur şi al marilor păstori de suflete din eparhii, a fost precedată de săvârşirea Sfintei Liturghii, de către preoţii participanţi.

În continuare, pr. Olteanu Adrian a susţinut referatul „Sfântul Ioan Gură de Aur - viața și lucrarea liturgică”, în care a reliefat diferite aspecte teologice şi practice cuprinse în tratatul cu acelaşi titlu al Sfântului Ioan Gură de Aur. Au urmat discuţii, moderate de pr. Bozdoc Laurenţiu, coordonatorul cercului, asupra temei propuse, dar şi asupra altor probleme și aspecte de ordin pastoral-misionar și administrativ-gospodăresc din fiecare parohie.

În încheiere, s-a hotărât ca următoarea întâlnire a preoţilor din cadrul Cercului pastoral Gura Văii să aibă loc în data de 12 decembrie 2015, la Parohia Surpați.