Comisia teologică, liturgică şi didactică a Sfântului Sinod în ședință de lucru

6 Septembrie 2017 / Știri din țară

Comisia teologică, liturgică şi didactică a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române s-a întrunit în şedinţă de lucru marți, 5 septembrie, la Mănăstirea Brâncoveanu de la Sâmbăta de Sus, jud. Braşov. Şedinţa a fost dedicată îmbunătăţirii actualei ediţii a Liturghierului. Concluziile şi propunerile finale vor fi înaintate, spre aprobare, Sfântului Sinod.

Întrunirea a fost prezidată de Înaltpreasfinţitul Părinte Laurenţiu, Mitropolitul Ardealului, după cum precizează site-ul Basilica.ro.

Din comisie au făcut parte:

• Înaltpreasfinţitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului,
  • Înaltpreasfinţitul Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului,
  • Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Alba Iuliei,
  • Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului,
  • Înaltpreasfinţitul Părinte Ioachim, Arhiepiscopul Romanului şi Bacăului,
  • Înaltpreasfinţitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei,
  • Înaltpreasfinţitul Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos,
  • Preasfinţitul Părinte Petroniu, Episcopul Sălajului,
  • Preasfinţitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureştilor.

În cadrul şedinţei de lucru au fost studiate analizate punctual amendamentele propuse de către eparhiile Patriarhiei Române pentru îmbunătăţirea ediţiei actuale a Liturghierului, în baza argumentelor teologice, liturgice şi filologice necesare.