Întâlnire catehetică la Parohia Târg Horezu

6 Noiembrie 2023 / Social

La centrul de zi „Dreptul Simeon” al Parohiei Târg Horezu, în data de 3 noiembrie 2023, a avut loc o întâlnire catehetică cu cei mai vârstnici membri, în cadrul căreia s-au dezbătut și problemele cele mai des întâlnite odată cu înaintarea în vârstă.

După săvârşirea Paraclisului Maicii Domnului, membrii centrului au participat la cateheza intitulată „Datoriile creștinului de astăzi”, unde,  preotul paroh Constantin Dorel Vulpe, a explicat care sunt datoriile creștinilor, către Dumnezeu, către sine și către aproapele. Părintele a accentuat faptul că, împlinirea lor garantează organizarea vieții în conformitate cu voia lui Dumnezeu, în vederea mântuirii sufletului, fapt ce reiese din cuvintele menționate de Mântuitorul Hristos „Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău cu toată inima ta, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău, iar pe aproapele tău ca pe tine însuți” (Matei XXII, 37-39).