Activităţi educativ-recreative de Ziua Copilului la Parohia Dianu

1 Iunie / Social

Părintele Ion Alin Marin de la Parohia Dianu din Protoieria Horezu a dezvoltat în cadrul centrului de tineret pe care îl coordonează mai  multe proiecte prin care copiii pot participa la un program de rugăciune adecvat vârstei, precum şi la activităţi recreative, catehetice şi culturale: drumeţii, activităţi educaţionale și întreceri sportive.

Sâmbătă, 1 iunie, multe dintre activități s-au desfășurat în parcul din apropierea bisericii, un spaţiu mai larg şi adecvat jocului copilăriei. „Prin aceste activităţi, copiii se cunosc mai bine între ei, învaţă să comunice, să aibă o viaţă comunitară, să se ajute unul pe altul şi să ceară ajutor de la Dumnezeu, Care poartă grijă de toţi. În biserică, pe lângă rugăciune, pot face şi alte lucruri, motiv pentru care în cadrul proiectului avem programate ateliere de pictură pe sticlă, împletire de metanii, precum şi activităţi catehetice şi sportive, toate în curtea bisericii”, a spus părintele Alin Ion.